Implanty klatki piersiowej

WSTĘP:
Klatkę piersiową można powiększyć poprzez wszczepienie implantu silikonowego lub przeszczep własnej tkanki tłuszczowej.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Odpowiednim kandydatem do operacji są pacjenci ze słabo rozwiniętą muskulaturą klatki piersiowej lub asymetriami w budowie np. w zespole Polanda.

CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu uzyskanie masywniejszego wyglądu klatki piersiowej lub symetryzację prawej i lewej strony klatki piersiowej.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Istotne kwestie umożliwiające zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu to dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób sutka, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i wykonanego USG piersi, oraz pozytywna kwalifikacja anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
W przypadku implantów klatki piersiowej wykonywane jest znieczulenie ogólne. Wszystkie szczegóły dotyczące znieczulenia są omawiane z anestezjologiem na konsultacji przed zabiegiem.

OPIS ZABIEGU:
Z zastosowaniem implantu nieodłącznie wiąże się pozostawienie blizny. Implant można wprowadzić poprzez wykonanie nacięcia skóry w fałdzie pod piersiowym lub częściej z okolicy dołu pachowego. Implant jest wszczepiany pod mięsień.

OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pacjent na ogół pozostaje przez 1 dobę w klinice i następnie po kontroli lekarza jest wypisywany do domu w dniu kolejnym. Po zabiegu przez pierwsze 7-10 dni piersi są obrzęknięte, skóra jest „połyskliwa” i napięta. Obrzęk może również zlokalizować się na brzuchu. Czucie w obszarze brodawki może być obniżone lub może wykazywać nadwrażliwość. Obowiązuje zakaz palenia papierosów, uprawiania sportu i przeciążania mięśni klatki piersiowej. Może być odczuwany dyskomfort w postaci napięcia mięśni utrzymujący się do kilku tygodni. Ważne jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem w okresie rekonwalescencji i regularne wizyty kontrolne. Przed opuszczeniem kliniki pacjent zostaje poinstruowany o dalszym postępowaniu.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Komplikacje w przypadku implantów klatki piersiowej są bardzo rzadkie. Można wyróżnić powikłania wczesne i późne. W przypadku tych pierwszych można wyróżnić powstanie krwiaka z koniecznością jego ewakuacji poprzez np. reoperację lub rozwój infekcji, który może wiązać się z koniecznością usunięcia implantów, wygojenia rany i ponownym ich wszczepieniem. Późne powikłania to m.in. wyczuwanie implantu pod skórą, jego przesunięcie z powstaniem asymetrii. Te rzadkie powikłania wymagają interwencji chirurgicznej. Może również dojść do powstania torebki przykurczającej z następowym zniekształceniem klatki piersiowej. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością korekcji chirurgicznej zniekształcenia.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG