Korekcja zmarszczek szyi

WSTĘP:
Zabieg korygujący niedoskonałości szyi jest najczęściej wykonywany razem z korekcją twarzy czyli tzw. klasycznym faceliftingiem, ale również może zostać wykonany jako oddzielna procedura chirurgiczna.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Zabieg korekcji szyi nie jest w stanie zatrzymać procesu starzenia ale w znacznym stopniu może odmłodzić jej wygląd. Zabieg najczęściej wykonuje się u osób w wieku około 45-55 lat. Idealny pacjent to osoba szczupła z nadmiarem zwiotczałej skóry w obszarze szyi oraz rozejściem się przednich brzegów mięśni szerokich. Ale również zabieg jest wykonywany u pacjentów, u których doszło do nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w tej okolicy.

CEL ZABIEGU:
W zakresie korekcji szyi można wyróżnić liposukcję podbródka, zszycie przednich brzegów mięśnia szerokiego szyi lub też jego napięcie, oraz korekcja zwiotczałej skóry. Po zabiegu uzyskujemy wyszczuplenie szyi, zniwelowanie rozstąpionych przednich brzegów mięśni szerokich szyi, oraz redukcję szyi indyczej jak i samo napięcie skóry z redukcją zmarszczek.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Kryteria kwalifikujące pacjenta do zabiegu to dobry, ogólny stan zdrowia i brak innych chorób lub prawidłowo leczone choroby przewlekłe, bezwzględny zakaz palenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych oraz pozytywna kwalifikacja anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywane najczęściej w znieczuleniu ogólnym ale może być wykonany w sedacji połączonej ze znieczuleniem nasiękowym. Liposukcja podbródka lub drobne korekcje samej skóry najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pełny lifting twarzy obejmujący głęboką warstwę SMAS i szyję wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

OPIS ZABIEGU:
W zależności od zakresu korekcji wykonywane są różne techniki operacyjne oraz dostępy. Korekcja samej skóry jest związana z drobnym przecięciem pod brodą w kierunku krtani i powstaniem w tym miejscu niewielkiej blizny. Z kolei z poziomego przecięcia w fałdzie podbródkowym można wykonać korekcje mięśni szerokich szyi. Liposukcja nie pozostawia praktycznie żadnych śladów na skórze poza drobnym nakłuciem pod brodą do wprowadzenia cienkiej kaniuli liposukcyjnej. W przypadku jednoczasowej korekcji twarzy i szyi nacięcia są prowadzone za uchem i na przedniej granicy owłosienia szyi.

OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice do następnego dnia. W kolejnym dniu przeprowadzana jest kontrola zmiana opatrunku i ewentualnie usunięcie drenów. Jeżeli gojenie przebiega prawidłowo pacjent po kontroli jest wypisywany do domu. Przebieg pooperacyjny raczej jest bezbólowy i praktycznie nie wymaga stosowania silnych leków p. bólowych. Po zabiegu przez pierwsze 7 -10 dni utrzymuje się obrzęk i mogą być widoczne „siniaki” na szyi . Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów do wygojenia ran (około 2 tygodnie) i zakaz opalania przez 6 tygodni. Należ nosić opaskę uciskową na czas gojenia przez około 2 tygodnie. Szwy są usuwane po 7 dniach. Obowiązuje zakaz uprawiania sportu w okresie około 4 tygodni. Ważne jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem w okresie rekonwalescencji i regularne wizyty kontrolne. Przed opuszczeniem kliniki pacjent zostaje poinstruowany o dalszym postępowaniu.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Każda nawet najmniejsza procedura medyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wymagających interwencji chirurgicznej lub wdrożenia dodatkowego leczenia zachowawczego. Ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach korekcji szyi jest niewielkie. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, porażenie nerwu usznego wielkiego, asymetria czy też nadmierne bliznowacenie. Ryzyko wystąpienia powikłań jest związane ze stopniem skomplikowania zabiegu czyli rodzajem liftingu. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub może w rzadkich przypadkach wystąpić konieczność wykonania zabiegu w trybie pilnym. Pacjent powinien stosować się do zaleceń po zabiegowych, zgłaszać się na wizyty kontrolne w wyznaczonych terminach w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań.

DODATKOWE INFORMACJE:
Korekcje szyi często wykonuje się jednoczasowo z augmentacją bródki. W przypadku pacjentów ze słabo rozwinięta brodą uzyskanie prawidłowego profilu często jest trudne do osiągnięcia dlatego w niektórych przypadkach zalecane jest wyprofilowanie brody poprzez wszczepienie implantu silikonowego co w znacznym stopniu poprawia profil brody i szyi.

Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG