Podniesienie pośladków

WSTĘP:
Zwiotczenie pośladków to najczęściej problem osób starszych, u których w wyniku odchudzania doszło do znacznej utraty wagi ciała. Również u osób z nadwagą w różnym wieku i ze słabo rozwiniętym mięśniem pośladkowym większym może dochodzić do opadnięcia pośladków. Klasyczny lifting pośladków polega na redukcji nadmiaru skóry w celu jej napięcia i wygładzenia powierzchni pośladka. Wiąże się to z powstaniem blizn na górnym biegunie pośladków, które mogą być schowane pod bikini. Wykonuje się również mniej inwazyjny zabieg liftingujący. Polega on na wykonaniu drobnych nacięć i wprowadzeniu elastycznych nici pod skórę które są zakotwiczone w okolicy kości krzyżowej dzięki czemu podnoszą opadnięte tkanki.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Obniżenie fałdu pod pośladkiem, nieprawidłowa orientacja fałdu (większa ptoza (opadnięcie)
w części przyśrodkowej niż bocznej) i wiotkość skóry pośladka to najczęstsze wskazania do zabiegu.

CEL ZABIEGU:
Celem zabiegu jest wygładzenie i napięcie skóry, oraz podniesienie i korekcja fałdu pod pośladkowego.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa na które doktor Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotny przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i innych badań dodatkowych, oraz pozytywna kwalifikacja anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza prowadzącego. Nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i co bardzo ważne bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów na miesiąc przed i miesiąc po zabiegu!

ZNIECZULENIE:
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

OPIS ZABIEGU:
Cięcia w przypadku podniesienia pośladków planuje się na ich górnym biegunie. Łukowata blizna przebiega w miejscu, w którym łatwo jest ją zasłonić bielizną lub strojem kąpielowym ale jest nie do uniknięcia. Po zabiegu skóra jest napięta i jędrna, a nierówności w formie fałdków lub cellulit są zminimalizowane.

OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pobyt w klinice jest 2 dniowy, a okres pooperacyjny bezbólowy. Czas gojenia wynosi od 10 do 14 dni. W czasie rekonwalescencji należy prowadzić oszczędny tryb życia bez wysiłku fizycznego i nadmiernego uciskania pośladków.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Komplikacje po zabiegu zdarzają się rzadko, najczęściej może dojść do powstania krwiaka, który wymaga drenażu i w niezmiernie rzadkich przypadkach reoperacji. W przypadku nadmiernego ucisku na pośladki (pozycja siedząca) może dojść do rozejścia szwów dlatego w początkowym okresie po operacji należy stosować się do zaleceń lekarskich.

DODATKOWE INFORMACJE:
Podniesienia pośladków jest składową zabiegu okrężnej plastyki tułowia (lower body lift), czyli w trakcie jednego zabiegu wykonuje się plastykę brzucha i podniesienie pośladków. Zabiegi tego typu są szczególnie częste u osób po znacznej utracie wagi ciała np. po zabiegach bariatrycznych.

Czas zabiegu: około 2 godziny
Pobyt w klinice: 2 doby
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG