Redukcja brodawki sutkowej

Przerost brodawki sutkowej (sutka) może być izolowany lub towarzyszy mu zwiększony rozmiar otoczki czyli zwiększony rozmiar całego kompleksu brodawka-otoczka (KBO). Najczęściej problem przerośniętych sutków dotyczy rasy azjatyckiej rzadziej kaukaskiej.

Przyjmuje się, że prawidłowy kształt brodawki ma formę cylindra, którego średnica podstawy jak i projekcja wynoszą około 8mm (od 6mm do 10mm). Nie ma ściśle zdefiniowanych wymiarów brodawki po przekroczeniu których można by było jednoznacznie stwierdzić przerost lub jego brak. Większość pacjentek uważa, że najbardziej były by zadowolone z brodawki której wymiary nie przekraczają 1cm. Do zabiegu zgłaszają się najczęściej pacjentki, u których brodawka jest większa niż 2cm i często obecna jest asymetria.

Celem korekcji jest uzyskanie mniejszej projekcji i średnicy brodawki z jednoczesnym zachowaniem jej funkcji czyli możliwością karmienia piersią. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest wiele technik chirurgicznych umożliwiających redukcję w trzech wymiarach. Polegają one głównie na redukcji tkanek obwodowych z pozostawieniem nienaruszonych centralnie położonych przewodów mlecznych. Czas rekonwalescencji to około 7 dni. Zabieg jest bezpieczny i praktycznie powikłania się nie zdarzają.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV