Redukcja otoczki sutkowej

Prawidłowa średnica kompleksu otoczka-brodawka sutkowa (KBO) powinna wynosić około 3,5-4 cm. Otoczka może osiągnąć znacznie większą średnice np. w przebiegu rozciągnięcia piersi po ciąży lub w gigantomastii. W takich przypadkach redukcje średnicy KBO wykonuje się razem z podniesieniem piersi lub z ich redukcją. Jednak rozmiar KBO może być większy mimo prawidłowego kształtu piersi. Jest to kwestia urody pacjenta, warunkowana genetycznie i nie jest czymś patologicznym.

Redukcję otoczki wykonuje się najczęściej u pacjentek, które nie są zadowolone z wyglądu piersi spowodowanym poszerzeniem średnicy otoczki. Szczególnym wskazaniem do tego zabiegu są pacjentki z niewielkiego stopnia opadnięciem piersi i z dodatkowo poszerzoną otoczką. Redukcja otoczki polega na wycięciu jej obwodu w kształcie pierścienia i zszyciu koncentrycznym skóry. Wiąże się to nieodłącznie z równoczesnym podniesieniem piersi gdyż zszycie skóry po wycięciu obwodowego pierścienia, powoduje zmniejszenie jej powierzchni i wzrost napięcia co powoduje uniesienie piersi i jej ujędrnienie.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli Pacjent sobie tego życzy zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu zakładany jest specjalny okrężny szew podskórny, którego zadaniem jest stabilizacja kształtu otoczki. Pozostaje estetyczna blizna w kształcie okręgu na pograniczu otoczki i skóry piersi. Okres rekonwalescencji wynosi około 10 dni. Należy nosić dobrze dobrany stanik 24 godziny na dobę przez okres 3 miesięcy.

Zabieg jest bardzo bezpieczny a ryzyko powikłań znikome. Najczęstszym późnym powikłaniem może być rozejście się blizny dlatego ważne jest stosować się do zaleceń dotyczących noszenia stanika w okresie dojrzewania blizny.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG