Redukcja piersi

WSTĘP:
Rozwój piersi następuje już w okresie prenatalnym i postępuje w czasie dojrzewania płciowego, aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej. Przyczyny nadmiernego wzrostu tkanek piersi nie są jednoznaczne. Na pewno na przerost piersi (makromastia, gigantomastia) maja wpływ żeńskie hormony płciowe i nadmierna odpowiedź tkanek gruczołu na obecność estrogenu oraz czynniki genetyczne. Do przyspieszenia wzrostu piersi często dochodzi tuż po pojawieniu się pierwszej miesiączki i wtedy określamy przerost piersi jako makromastię lub gigantomastię młodzieńczą. Wzrost masy gruczołu piersiowego indukowany jest również w trakcie ciąży i może postępować bardzo szybko. Może dotyczyć obu piersi lub tylko jednej doprowadzając do asymetrii.
Jest wiele definicji opisujących gigantomastię jednak pożądany wygląd, rozmiar i kształt biustu jest kwestią bardzo indywidualną. Jak na ironię zabieg powiększenia piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii estetycznej, a z kolei zbyt duży biust może być powodem niezadowolenia innych pacjentek. Przyjmuje się, że gigantomastię można stwierdzić w chwili kiedy waga piersi przekracza 3% masy ciała. Inni autorzy definiują także makromastię jako wagę jednej piersi znajdującą się w przedziale od 1,5 kg do 2,5 kg, a gigantomastię powyżej 2,5 kg.
Hipertrofia piersi (przerost piersi) nie jest tylko problemem estetycznym, w wielu przypadkach nadmierna masa piersi powoduje przede wszystkim problemy czynnościowe. Nieproporcjonalnie duży biust jest źródłem bólu kręgosłupa, pleców i barków oraz zaburzeń postawy. Trudności w dobraniu stanika powodują nieprawidłowe ułożenie piersi i „wżynanie” się ramiączek w skórę, a często towarzyszące gigantomastii opadnięcie piersi, może doprowadzić do stanów zapalnych i infekcji grzybiczych skóry w okolicy pod piersią. Ćwiczenia fizyczne jak np. aerobik czy bieganie są ograniczone lub wręcz niemożliwe co dodatkowo może powodować nadwagę i jeszcze większy przyrost masy biustu.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Najlepszymi kandydatkami do operacji są pacjentki, u który rozmiar biustu stanowi przede wszystkim problem czynnościowy, a nie estetyczny. Zaburzenia postawy, ból pleców i kręgosłupa oraz ograniczone możliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych przyczyniają się do podjęcia decyzji o zabiegu.

CEL ZABIEGU:
Redukcja piersi jest zabiegiem chirurgicznym, który zmniejsza rozmiar i objętość piersi. Zabieg ma na celu również podniesienie piersi i uformowanie pełnego kształtu, młodziej wyglądającego biustu. W wielu przypadkach zmniejsza się równocześnie średnice otoczki, która wcześniej uległa rozciągnięciu pod wpływem masy gruczołu.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa podczas której doktor Rafał Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób sutka, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i wykonanego USG piersi, oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja anestezjologiczna.

OPIS ZABIEGU:
Wszystkie sposoby redukcji piersi składają się z redukcji tkanek gruczołu i modelowania kształtu piersi. Jednak w licznych przypadkach konieczna jest również redukcja rozciągniętej skóry i otoczki sutkowej.
Sposób poprowadzenia cięć jest bardzo podobny jak w procedurach mastopeksji. Redukcję można wykonać 3 podstawowymi metodami z cięcia wokół otoczki, z cięcia pionowego, oraz z wykorzystaniem tzw. techniki „odwróconego T”. Doktor Rafał Pabiańczyk preferuje metodę z wykorzystaniem cięcia pionowego bo daje duże możliwości redukcji masy gruczołu, skóry oraz relatywnie niewielką bliznę, ale jest ona jednak ograniczona do wybranych przypadków.
W przypadku znacznej gigantomastii metodą z wyboru jest techniką „odwróconego T”. W niektórych przypadkach brak jest możliwości przesunięcia do góry kompleksu brodawka-otoczka na szypule naczyniowej (pierwotne ukrwienie), gdyż znacznie rozciągnięte naczynia krwionośne piersi odżywiające brodawkę, mogłyby być niewydolne w dostarczaniu krwi do przemieszczonej otoczki i spowodować jej martwicę. W takich przypadkach wykonuje się przeszczep kompleksu brodawka-otoczka tzn. całkowicie się ją odcina od podłoża i wszywa w nowym zaplanowanym miejscu. Wiąże się to z nieodwracalną utratą czucia brodawki, natomiast kształt i wygląd pozostają podobne jak przy przesunięciu na szypule naczyniowej.

OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pacjent zostaje w klinice do następnego dnia, w tym czasie wykonywana jest kontrola, zmiana opatrunku i usuwane są dreny. Po zabiegu przez pierwsze 7-10 dni piersi są obrzęknięte, a u podstawy piersi mogę być widoczne zasinienia. Czucie w obszarze brodawki może być obniżone lub może wykazywać nadwrażliwość. W przypadku przeszczepu brodawki są wykonane specjalne opatrunki przytwierdzające brodawkę do podłoża i usuwane po 5 dniach.
Obowiązuje zakaz palenia papierosów i bezwzględne przebywanie w staniku przez okres około 3 tygodni 24 godz. na dobę. Obowiązuje zakaz uprawiania sportu i oszczędny tryb życia, wstrzemięźliwość seksualna w okresie około 4 tygodni. Ważny jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem w okresie rekonwalescencji i regularne wizyty kontrolne. Na wizytach kontrolnych zmieniane są opatrunki i przekazywane są zalecenia dotyczące pielęgnacji blizny.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Przy każdym zabiegu zawsze istnieje ryzyko wystąpienia powikłań w postaci krwiaka, infekcji i rozejścia się rany. Martwica kompleksu brodawka-otoczka jest poważnym powikłaniem dlatego w przypadku znacznej gigantomastii zalecany jest przeszczep brodawki i otoczki gdyż eliminuje ryzyko jej utraty. Rzadko zdarza się częściowa martwica tkanki tłuszczowej piersi. Powikłania są leczone w podobny sposób jak przy mastopeksji tzn. mogą być leczone zachowawczo lub wymagać ponownej interwencji chirurgicznej.

DODATKOWE INFORMACJE:
W niektórych przypadkach biust może być zredukowany wyłącznie przez wykonanie liposukcji, taki zabieg jest małoinwazyjny, a okres rekonwalescencji znacznie krótszy. Jednak procedura ta ma pewne ograniczenia. Nie można jej wykonać gdy pierś ma budową głównie gruczołową, a mniej tłuszczową. Jednocześnie liposukcja może być wykonana w ograniczonym zakresie gdyż samo odjęcie objętości tłuszczu bez redukcji skóry spowoduje jej opadnięcie. Na ogół jest możliwa redukcja o około jeden rozmiar miseczki, a zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Kandydatkami do zabiegu mogą też być pacjentki, którym nie zależy na kształcie, a przede wszystkim na redukcji masy piersi. Po konsultacji doktor Rafał Pabiańczyk przedstawia możliwości wykonania zabiegu tą techniką u pacjenta.
Liposukcja częściej jest wykorzystana w celu uzupełnienia typowej chirurgicznej redukcji w celu ostatecznego wymodelowania kształtu biustu.
Redukcja piersi może ograniczyć możliwości karmienia piersią. Możliwe są do wykonania techniki operacyjne, które umożliwiają zachowanie nienaruszonego gruczołu i pozostawienie możliwości karmienia piersią.

Czas zabiegu: około 2,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG