Redukcja warg sromowych mniejszych

WSTĘP:
Plastyka warg sromowych to coraz częściej wykonywany zabieg. Dawniej temat tabu, aktualnie najczęściej wykonywany procedura z zakresu chirurgii estetycznej narządów płciowych. Labioplastyka dotyczy zarówno korekcji warg sromowych mniejszych jak również większych. W przypadku korekcji warg mniejszych najczęściej są to zabiegi redukcyjne.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Na labioplastykę warg mniejszych najczęściej decydują się pacjentki z przerostem tkanek w stopniu powodującym wystawanie obwodu wargi mniejszej ponad wargi sromowe większe. Taka budowa anatomiczna może sprawiać niską samoocenę, obniżenie pewności siebie w sytuacjach intymnych. Nadmierne wydłużenie warg sromowych mniejszych powoduje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu np. można odczuwać nieprzyjemne doznania w trakcie chodzenia czy uprawiania sportu kiedy to nadmiernie rozwinięte wargi ocierają się o odzież. Innym wskazaniem są deformacje warg powstałe np. po porodzie.

CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu zredukowanie tkanek wargi mniejszej w stopniu zapewniającym prawidłową fizjologię i estetyczny wygląd sromu. Aktualnie najczęściej wybierany przez pacjentki wygląd sromu to tzw. „camel toe” czyli całkowite schowanie warg sromowych mniejszych pod większymi. Stopień redukcji warg mniejszych wybiera pacjentka i sama decyduje o zakresie redukcji.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa. Dr Pabiańczyk omawia na niej wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany wyłącznie w znieczuleniu ogólnym.

OPIS ZABIEGU:
Można wyróżnić wiele technik operacyjnych korygujących wargi sromowe mniejsze. Najczęściej wykonywana jest redukcja obwodowa, w której zmniejsza się długość warg w różnym stopniu. Wykonywane są techniki redukcji klinowych, polegają na wycięciu fragmentu wargi sromowej w formie klina i zszyciu dwóch pozostałych części. W wybranych przypadkach wykonuje się techniki deepitelizacyjne, które polegają na „ścieńczeniu” wargi w części centralnej i zszyciu części obwodowych.

O stopniu redukcji warg sromowych mniejszych decyduje pacjentka. Można wykonać najbardziej radykalną redukcję czyli uzyskać tzw. wygląd „camel toe”, pośrednią po której wargi sromowe mniejsze są w poziomie warg sromowych większych oraz redukcja najmniejszego stopnia, w której wargi mniejsze sięgają ponad wargi większe.

W każdej z technik operacyjnych są stosowane szwy podskórne wchłanialne i co za tym idzie nie ma konieczności ich usuwania.

OKRES POOPERACYJNY:
Czas rekonwalescencji zajmuje około 10-14 dni. Okres pooperacyjny jest bezbolesny natomiast należy liczyć się z obrzękiem utrzymującym się do 2-3 tygodni. Stosuje się podpaski i luźną bieliznę. W tym czasie nie należy zakładać tamponów i nosić stringów. Należy powstrzymać się od współżycia przez około 2 do 3 tygodnie.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
W przypadku labioplastyki powikłania są niezmiernie rzadkie. Może dojść do wytworzenia krwiaka lub infekcji. Rzadko również zdarzają się przerastające blizny.

DODATKOWE INFORMACJE:
W celu uzyskanie w pełni estetycznego wyglądu sromu często wykonuje się jednoczasową korekcję warg sromowych mniejszych i większych, oraz korekcję napletka łechtaczki.

Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG