Przez spojówkowa korekcja powiek dolnych

WSTĘP:
W przypadku występowania izolowanej przepukliny tłuszczu około gałkowego tzw. worki pod oczami lub cienie pod oczami (podkreślona dolina łez) bez obecności zmarszczek, można wykonać jedynie korekcję tej przepukliny bez redukcji skóry, a co za tym idzie bez powstania blizny. Najczęściej taki stan ma miejsce u osób młodych, u których dochodzi jedynie do uwypuklenia tłuszczu około gałkowego, a skóra powieki jest napięta bez zmarszczek.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Wskazanie to izolowana przepuklina tłuszczu około gałkowego u osób młodych bez występowania zwiotczenia skóry powieki dolnej.

CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu zredukowanie tzw. „worków pod oczami” bez wycinania skóry. Powiek po zabiegu powinna być płaska a dolina łez zredukowana.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem wymagana jest zawsze konsultacja przedzabiegowa. Podczas tej wizyty doktor Rafał Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych oraz pozytywna kwalifikacja anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

OPIS ZABIEGU:
Cięcie jest wykonywane od wewnętrznej powierzchni powieki czyli przez spojówkę co nie pozostawia żadnego śladu na zewnętrznej powierzchni powieki. Wykonuje się dostęp do przepukliny tłuszczowej i redukuje jej nadmiar redukując uwypuklenie powieki dolnej.

OKRES POOPERACYJNY:
Zabieg jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym tzn. pacjent wraca do domu w dniu zabiegu. Czas rekonwalescencji to około 10-14 dni. W tym okresie schodzą obrzęki i siniaki. Szwy są usuwane po około 6-7 dniach. Obrzęk może jednak utrzymywać się do kilku tygodni. Nie wymagane jest stosowanie żadnych opatrunków gdyż ranka jest umiejscowiona na tylnej powierzchni powieki, jedyne co należy stosować to żel i maści z antybiotykiem do worka spojówkowego.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Każda nawet najmniejsza procedura medyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wymagających interwencji chirurgicznej lub wdrożenia dodatkowego leczenia zachowawczego. Ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach korekcji powiek przez spojówkowo jest niewielkie. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, asymetria czy też nadmierne bliznowacenie lub zrosty spojówki. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub może w rzadkich przypadkach wystąpić konieczność wykonania zabiegu w trybie pilnym. Pacjent powinien stosować się do zaleceń po zabiegowych, zgłaszać w wyznaczonych terminach na wizyty kontrolne w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań.

DODATKOWE INFORMACJE:
Zabieg można wykonać z innymi procedurami np. korekcją powiek górnych.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG