Zapadnięta brodawka sutkowa

Jest to jednostka chorobowa, która polega na zapadnięciu się brodawki sutkowej (sutka) poniżej poziomu otoczki. Może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet zdarza się częściej niż u mężczyzn i może występować jedno lub obustronnie. Wyróżnia się 3 stopnie zapadnięcia brodawki. W 1 i 2 stopniu można wyłonić brodawkę poprzez ucisk na sąsiednie tkanki. W 3 stopniu praktycznie jest to niemożliwe, brodawka jest „schowana” pod skórą na stałe.

Najczęstszym powodem zapadniętej brodawki jest zależność genetyczna i wtedy wada często występuje obustronnie, ale może też dojść do nabytego zapadnięcia brodawki po przebytym zapaleniu lub przy towarzyszącej ptozie piersi (opadnięcie piersi). Jeżeli zapadnięcie pojawia się jednostronnie bez konkretnej przyczyny zawsze należy wziąć pod uwagę ryzyko nowotworu piersi gdyż zapadnięcie może być jego oznaką! Bezpośrednią przyczyną „schowania się” brodawki pod skórą jest skrócenia i zbliznowacenia przewodów mlekowych z jednoczesnym brakiem ich drożności co z kolei uniemożliwia karmienie piersią. Taka sytuacja praktycznie zawsze występuje w 3 stopniu zapadnięcia natomiast w 1 i 2 stopniu drożność przewodów na ogół jest zachowana co daje możliwość karmienia piersią.

Zabieg jest wskazany u pacjentek, które chcą na stałe uzyskać uwypuklenie brodawki. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Może być zastosowana technika operacyjna umożliwiająca karmienie piersią (stopień 1 i 2) lub na trwałe przecina się przewody mlekowe, które w 3 stopniu są niedrożne. Doktor Rafał Pabiańczyk w 3 stopniu zapadnięcia stosuje autorską metodę zastosowania specjalnego niewchłanialnego szwu, który zapobiega nawrotowi wady.

Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodnie, do tego momentu należy stosować specjalny opatrunek szynujący, który stabilizuje gojącą się brodawkę. Rzadko może dojść do komplikacji w postaci skrzywienia się brodawki podczas gojenia. Przyczyną może być uciśnięcie biustonoszem lub spanie na brzuchu tuż po zabiegu, dlatego ważne jest utrzymanie opatrunku i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych lekarza.

W zachowawczych metodach leczenie wykorzystuje się masaż, pompy podciśnieniowe czy specjalne stabilizatory w kształcie pierścienia. W 1 stopniu zapadnięcia metody te mogą być przydatne. W celu uzyskania trwałego wyłonienia brodawki szczególnie w 3 stopniu należy rozważyć metodę chirurgiczną.

Trzeba pamiętać, że jeżeli zapadnięcie brodawki pojawia się po 40 roku życia, szczególnie jednostronnie należy wykonać diagnostykę piersi w celu wykluczenia nowotworu.
Kobiety, u których występuje wrodzone zapadnięcie brodawek sutkowych najprawdopodobniej będą miały problem z karmieniem piersią i zastojem pokarmu po ciąży.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG