WSTĘP:
Lifting pleców jest zabiegiem, który najczęściej jest wykonywany u osób po znacznej utracie wagi ciała co często powoduje zwiotczenie skóry w tej okolicy i występowanie nieestetycznego pofalowania skóry. Zabieg również jest przeprowadzany u osób z nadwagą, u których wykonuje się jednoczesne odessanie tłuszczu i wycięcie nadmiaru skóry.
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Najczęstsze wskazanie do zabiegu to nieestetyczny, zwiotczałe fałdy skóry na plecach, powstały w wyniku spadku wagi ciała.
CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu zredukowanie nadmiaru skóry, jej napięcie i wygładzenie. Często też wykonuje się odessanie tłuszczu z resekcją płata skórnego.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Zabieg poprzedza zawsze konsultacja przedzabiegowa. Droktor Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.
ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany wyłącznie w znieczuleniu ogólnym.
OPIS ZABIEGU:
Lifting pleców może być wykonany z liposukcją lub wyłącznie resekcją skóry. W niektórych przypadkach samo odessanie tkanki tłuszczowej daje poprawę, a obkurczająca się skóra niweluje pofałdowania. Cięcie jest wykonywane tak aby bliznę można było ukryć w poziomie zapięcia biustonosza. Cięcie może być przedłużone na boczne partie klatki piersiowej. Rana jest szyta jedynie szwami wchłanialnymi podskórnymi wiec nie ma potrzeby ich usuwania.
OKRES POOPERACYJNY:
Przebieg pooperacyjny jest bez bolesny. Jednak w ciągu najbliższych kilku dni po zabiegu należy stosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza tak aby uśmierzy ewentualne dolegliwości. Czas gojenia to około 10 do 14 dni, w tym okresie przebywa się pod kontrolą lekarską.
MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Zabieg jest bezpieczny i rzadko daje powikłania. Należy liczyć się z powstaniem blizny. Blizna w niektórych przypadkach może ulec rozciągnięciu lub przerostowi. Do innych powikłań należy np. rozejście się rany, infekcja lub krwiak. Bardzo rzadko może wystąpić limfotok w przypadku uszkodzenia naczyń chłonnych.
DODATKOWE INFORMACJE:
Zabieg najczęściej wykonywany jest u osób po zabiegach bariatrycznych ze znaczną utratą wagi ciała.
Czas zabiegu: około 2 godziny
Pobyt w klinice: 2 doby
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG