Podniesienie ud

WSTĘP:
Lifting ud jest zabiegiem, który najczęściej jest wykonywany u osób po znacznej utracie wagi ciała co często powoduje zwiotczenie skóry w tej okolicy i występowanie nieestetycznego pofalowania skóry. Zabieg również jest przeprowadzany u osób z nadwagą, u których przeprowadza się modelowanie ud poprzez jednoczesne odessanie tłuszczu i wycięcie nadmiaru skóry.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Najczęstsze wskazanie do zabiegu to nieestetyczne, zwiotczałe fałdy skóry na udach, powstałe w wyniku spadku wagi ciała.

CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu zredukowanie nadmiaru skóry, jej napięcie i wygładzenie. Często też wykonuje się odessanie tłuszczu z resekcją płata skórnego.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja przedzabiegowa. Doktor Rafał Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany wyłącznie w znieczuleniu ogólnym.

OPIS ZABIEGU:
Lifting ud może być wykonany na ich wewnętrznej powierzchni lub na powierzchni bocznej. Wszystko zależy, w której okolicy zlokalizowany jest nadmiar skóry. W większości przypadków lifting ud dotyczy powierzchni wewnętrznej ud. Rana jest szyta jedynie szwami wchłanialnymi podskórnymi wiec nie ma potrzeby ich usuwania. Blizna może być zlokalizowana tylko w pachwinie, poziomo lub kształtem przypominać literę „T”. Podobny układ blizny wykonuje się na bocznej powierzchni uda ale ten typ liftingu jest wykonywany u osób po znacznej utracie wagi ciała.

OKRES POOPERACYJNY:
Przebieg pooperacyjny jest bezbolesny. Jednak w ciągu najbliższych kilku dni po zabiegu należy stosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza tak aby uśmierzy ewentualne dolegliwości. Czas gojenia to około 10 do 14 dni. W tym okresie przebywa się pod kontrolą lekarską.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Zabieg jest bezpieczny i rzadko daje powikłania. Należy liczyć się z powstaniem blizny. Blizna w niektórych przypadkach może ulec rozciągnięciu lub przerostowi. Do innych powikłań należy np. rozejście się rany, infekcja lub krwiak. Bardzo rzadko może wystąpić limfotok w przypadku uszkodzenia naczyń chłonnych.

Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG