Przeszczep tłuszczu łydki

WSTĘP:
Modelowanie łydek za pomocą tkanki tłuszczowej jest wykonywane u osób, u których podudzia w części wewnętrznej nie mają odpowiedniego „uwypuklenia” co sprawia wrażenie, że nogi sprawiają wrażenie „krzywych”, „odstają od siebie”. Przyczyną może być słabo rozwinięta muskulatura podudzi lub kształt kości podudzia lub obie przyczyny jednocześnie.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Zabieg jest wykonywany u osób, którym zależy na podkreśleniu wewnętrznych części podudzi (głównie kobiet) lub podkreśleniu masywności łydek (szczególnie u mężczyzn).

CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu pobranie tłuszczu z miejsca w którym jest go w nadmiarze i przeszczepieniu w okolicę wewnętrzną podudzi nad mięśniem trójgłowym tak aby uwydatnić kontur podudzia i podkreślić masywność łydek.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Kryteria kwalifikujące pacjenta do zabiegu to dobry ogólny stan zdrowia i brak innych chorób lub prawidłowo leczone choroby przewlekłe, bezwzględny zakaz palenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W wybranych przypadkach może być zastosowane znieczulenie miejscowe.

OPIS ZABIEGU:
W pierwszej kolejności pobierany jest tłuszcz z miejsc, w których jest go w nadmiarze np. z okolicy lędźwiowej, z brzucha lub z innych okolic. Tłuszcz jest odpowiednio oczyszczany i zostaje przeszczepiony w część przyśrodkową i tylną łydki tak aby uwydatnić kontur. Ilość przeszczepionego tłuszczu zależą od wyjściowego kształtu łydki oraz od efektu jakie chce uzyskać pacjent. Najczęściej podawane objętości są w przedziale od 100 do 300 ml na jedną stronę.

OKRES POOPERACYJNY:
W okresie pooperacyjnym należy unikać nadmiernego wysiłku, ograniczać chodzenie, starać się utrzymywać uniesione kończyny dolne w celu redukcji obrzęków. Opatrunki stabilizujące powinny być utrzymane do dnia kontroli. Należy stosować się do zaleceń lekarskich aby uniknąć komplikacji.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
W przypadku zabiegów z przeszczepem tłuszczu zawsze występuje ryzyko, że przeszczepiona tkanka nie przyjmie się lub wchłonie w przeważającej objętości. Jaka ilość tłuszczu pozostanie jest głównie kwestią indywidualnych predyspozycji pacjenta. Miejsca poddane liposukcji mogą wytworzyć krwiaka lub stan zapalny, a w bardzo rzadkich przypadkach stwierdzano zatorowość płucną wywołaną tłuszczem. Należy ściśle stosować się do zaleceń pozabiegowych lekarza w celu uniknięcia nie pożądanych komplikacji.

DODATKOWE INFORMACJE:
Kształt łydek można również zmienić stosując implant silikonowy.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG