Botoks (toksyna botulinowa)

Toksyna botulinowa to drobne białko wytwarzane przez bakterie Clostridium botulinum, które w ostatnim czasie ma coraz więcej zastosowań w medycynie nie tylko w celu poprawienia urody. Toksyna jest wykorzystywana m. in. do leczenia zeza, zaburzeń przełykowych, leczenia migren, kręczu szyi, porażeniu mózgowym i wielu innych.

W chirurgii plastycznej toksyna botulinowa wykorzystywanyajest do korygowania zmarszczek mimicznych twarzy. Ma zastosowanie głównie u osób młodszych, u których głównie występują zmarszczki dynamiczne czyli te, które powstają w trakcie marszczenie czoła czy uśmiechania się, a po rozluźnieniu mięśni skóra pozostaje gładka.

  • U osób młodych stosowanie toksyny botulinowej zapewnia profilaktykę zmarszczek twarzy na wiele lat. Skóra, która nie jest „zaginana” przez mięśnie mimiczne nie wytworzy zmarszczki tak szybko jak skóra, która jest marszczona silną mimiką.
  • U osób starszych, u których zaczynają przeważać zmarszczki statyczne, toksyna botulinowa również ma zastosowanie bo po zastosowaniu toksyny nie „zaginana” skóra ma szanse się zregenerować. Jednak często u osób z utrwalonymi zmarszczkami należy je odbudować stosując wypełniacz np. kwas hialuronowy. W takim przypadku korzystne jest zastosowanie jednoczesne toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego.

Czas zabiegu: około 10 min
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu
Badania nie są wymagane.