Liposukcja

WSTĘP:
Liposukcja to zabieg małoinwazyjny nie pozostawiający blizn wykorzystywany do modelowania sylwetki. Nie jest wskazany u pacjentów z nadwagą może jedynie być przydatny u osób, u których miejscowe odessanie tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała korzystnie wymodeluje sylwetkę. Można wyróżnić kilka rodzajów liposukcji. Idea każdej liposukcji polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli (rurki z otworkami), w której jest podciśnienie. Dzięki specyficznej konsystencji tkanki tłuszczowej możliwe jest jej odessanie przez kaniule z podciśnieniem.

Każda liposukcja opiera się na tej zasadzie natomiast może być wspomagana np. laserem, strumieniem wody, ultradźwiękami, infradźwiękami lub wibracją.

  • Liposukcja laserowa polega na wcześniejszym wprowadzeniu kaniuli ze światłem laserowym, które rozpuszcza tłuszcz a następnie przy pomocy kaniuli z otworkami odsysana jest rozpuszczona tkanka.
  • Liposukcja ze strumieniem wodnym działa na zasadzie wytrącenia tkanki tłuszczowej z przegród łącznotkankowych pod wpływem ciśnienia specjalnego roztworu. Następnie tłuszcz jest odsysany na zasadzie podciśnienia.
  • Liposukcja ultradźwiękowa może być nisko lub wysokoenergetyczna. W przypadku liposukcji wysokoenergetycznej tłuszcz jest emulgowany pod wpływem fali ultradźwiękowej emitowanej ze specjalnej kaniuli i następnie inną kaniulą jest odsysany. Zabieg niskoenergetyczny wytrąca komórki tłuszczowe z przegród łącznotkankowych i następnie mogą one zostać odessane inną kaniula z podciśnieniem.
  • Liposukcja infradźwiękowa jest w zasadzie liposukcją wibracyjną polegającą na wytrąceniu komórek tłuszczowych ze zrębu łącznotkankowego i następne ich odessaniu.

Liposukcja może być wspomagana wibracjami kaniuli co ułatwia przesuwanie jej w tkance tłuszczowej między przegrodami.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Osoby z nadwagą nie powinny być poddawane tego typu zabiegom. Liposukcja jest wskazana u osób szczupłych lub z niewielką nadwagą, które chcą wymodelować pewne niedoskonałości sylwetki.

CEL ZABIEGU:
Zabieg polega na zredukowaniu pewnej objętości tkanki tłuszczowej, która często jest zlokalizowana w głębokich depozytach tuż nad mięśniami tak aby odzyskać prawidłowe proporcje ciała np. wypłaszczyć brzuch lub zredukować podbródek.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja przedzabiegowa na której doktor Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od zakresu liposukcji. W znieczuleniu miejscowym można wykonać liposukcję np. okolicy podbródka, kolan, bryczesów, wewnętrznych ud. W znieczuleniu ogólnym natomiast można przeprowadzić liposukcję brzucha, pleców, okolicy lędźwiowej czy np. ud.

OPIS ZABIEGU:
Zabieg polega na wykonaniu drobnych nacięć średnicy około 2-3mm, przez które w pierwszej kolejności wprowadza się płyn rozrzedzający tkankę tłuszczową i obkurczający naczynia krwionośne, a następnie przez te same otwory odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej.

OKRES POOPERACYJNY:
Okres pooperacyjny jest bezbolesny pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarskich. Przez kilka tygodni należy przebywać w ubraniu uciskowym, które może być zdejmowane jedynie na czas kąpieli. Przez 2 do 3 dni z otworów po wprowadzonych kaniulach może wypływać treść surowiczo krwista. Na ostateczny efekt liposukcji należy poczekać kilka miesięcy gdyż obrzęk po zabiegu utrzymuje się dość długo.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Jeżeli liposukcja jest wykonywana wyłącznie w celu redukcji depozytów tłuszczu zaburzających kontur sylwetki i nie jest wykorzystywana w celu redukcji wagi ciała powikłania praktycznie się nie zdarzają.

DODATKOWE INFORMACJE:
Należy pamiętać, że tłuszcz zgromadzony pod skórą znajduje się w przegrodach z tkanki łącznej, które też stanowią pewną objętość i nie podlegają odessaniu. Poza tym nie ma możliwości odessania całego tłuszczu szczególnie tego który znajduję się tuż pod skórą bo mogło by to spowodować wystąpienie nierówności na skórze oraz jej uszkodzenie. Z tego wniosek, że nawet po zabiegu liposukcji po „uszczypnięciu” skóry obecny jest „fałdek”.

Tłuszcz w pewnych okolicach takich jak np. biodra (bryczesy), okolica lędźwiowa czy podbrzusze znajduje się w dwóch warstwach powierzchownej i głębokiej. Szczególnie u kobiet te okolice nie podlegają odchudzaniu i wręcz przeciwnie bardziej zniekształcają sylwetkę u pań szczuplejszych niż tych bardziej pełnych. Jest to związane z utratą tłuszczu w sąsiedztwie, a pozostaniem w wymienionych miejscach. Tłuszcz z tych depozytów znajduje się pod warstwą powięzi głębokiej i jest energetycznym materiałem zapasowym na czas niedoboru pokarmu dlatego podlega innej fizjologii niż pozostały. Liposukcja głęboka koryguje niedoskonałości sylwetki.