Chirurgiczna korekcja nosa (operacje nosa)

WSTĘP:
Korekcja nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii estetycznej. Nos jest częścią twarzy, która w znacznym stopniu odpowiada za postrzeganie twarzy za atrakcyjną. Jeżeli nos jest krzywy, szeroki, garbaty, szeroki, długi lub też posiada inne zniekształcenia, estetyczny wygląd twarzy może być zaburzony. Często zniekształcenia kształtu nosa są związane z jego nieprawidłową funkcją czyli głównie problemami oddechowymi ale też stanami zapalnymi zatok, chrapaniem czy innymi problemami chorobowymi. Zabiegi korygujące nos w znaczącym stopniu mogą poprawić wygląd twarzy oraz funkcję oddechową. Jednak są zabiegami trudnymi technicznie ze względu na to iż często dążąc do uzyskania ładnego, małego, wąskiego nosa trudno jest zachować idealną drożność przewodów nosowych i swobodną wentylację. Dodatkowo tkanka chrzęstna nosa ma pewnego rodzaju pamięć (szczególnie przegroda) co wiąże się mimo prawidłowej korekcji całej anatomii z powrotem do nieprawidłowego kształtu nos, nawet po wielu miesiącach od zabiegu.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Wskazania do zabiegu mogą być z przyczyn estetycznych lub zdrowotnych. Jedną z częstszych przyczyn korekcji nosa jest przebyty uraz nosa w przeszłości i w związku z tym jego zniekształcenie z często towarzyszącą upośledzoną funkcją oddechową. Również wiele decyzji o chęci skorygowania nosa jest związana z jego wrodzonym nieprawidłowym kształtem lub z występowaniem wady wrodzonej np. po przebytym rozszczepie wargi i podniebienia. Decyzja o chęci skorygowania nosa musi być w pełni świadoma i przemyślana. Wszystkie informacje dotyczące leczenia udziela doktor Rafał Pabiańczyk podczas pierwszej konsultacji.

CEL ZABIEGU:
Przyjmuje się pewne proporcje, które powinny zapewnić harmonię pomiędzy kształtem nosa, a pozostałymi częściami twarzy. W prawidłowym, estetycznym kształcie nosa u mężczyzny i kobiety można zauważyć pewne różnice. Na przykład przyjmuje się, że kobiecy nos powinien być zadarty w porównaniu z nosem mężczyzny, z kolei grzbiet nosa męskiego powinien być na poziomie czubka nosa, a u kobiety nieznacznie poniżej tego poziomu. Najistotniejszym celem zabiegu jest uzyskanie funkcjonalnego nosa zapewniającego prawidłową drożność dróg oddechowych oraz harmonii pomiędzy kształtem nosa i twarzy, oraz prawidłowych stosunków anatomicznych samego nosa dla odpowiedniej płci.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa podczas której doktor Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu są dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i innych badań dodatkowych, oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W wybranych przypadkach korekcji części chrzestnej nosa można wykonać znieczulenie miejscowe.

OPIS ZABIEGU:
W przypadku korekcji nosa można wyróżnić dwa główne typy zabiegów, tzn. wykonuje się korekcję nosa metodą otwartą lub zamkniętą (odpowiednio otwarta i zamknięta rynoplastyka). Zabieg otwartej rynoplastyki jest szczególnie przydatny w przypadku znacznych korekcji wymagających ustawienie całego szkieletu nosa. Zabieg metodą zamkniętą jest stosowany do łatwiejszych przypadków. Różnica polega na tym, że przy otwartej plastyce nosa dodatkowo wykonuje się cięcie przez słupek nosa, a przy zamkniętej plastyce tylko w nozdrzach przednich. Wiąże się to z powstaniem dodatkowej blizny na słupku nosa ale umożliwia chirurgowi pełen wgląd w szkielet nosa i precyzyjne ustawienie tkanek w przeciwieństwie do techniki zamkniętej.
Ponadto zabieg może dotyczyć części chrzęstnej, kostnej, chrzęstnej i kostnej oraz jednoczasowo wykonuje się korekcję przegrody jeżeli jest to konieczne.
Większość zabiegów korygujących nos to tzw. zabiegi redukcyjne czyli zabiegi zmniejszające rozmiary nosa, natomiast w pozostałych przypadkach wykonuje się zabiegi augmentacyjne czyli związane ze zwiększeniem ilości tkanek. W innych przypadkach może być konieczne połączenie redukcji pewnej części nosa i augmentacji innej w trakcie jednego zabiegu. Augmentacja polega na pobraniu najczęściej chrząstki, kości lub powięzi i jej przeszczepieniu w celu wyrównania ubytku, podparciu nosa lub korekcji jego kształtu. W tym celu można wykorzystać tkanki nosa, fragment przegrody lub np. chrząstkę ucha. Jest to tzw. przeszczep. Bardzo istotne jest również zmobilizowanie poszczególnych składowych anatomicznych nosa i odpowiednie ustawienie względem siebie ta aby uzyskać estetyczne proporcje i kształt.

OKRES POOPERACYJNY:
Pacjent pozostaje w klinice do następnego dnia i po odbytej kontroli wychodzi do domu. Setony są usuwane po około 3 dniach. W tym okresie nie ma możliwości oddychania przez nos dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, pić ciepłe płyny w celu nawilżenia gardła i profilaktycznie przyjmować przepisany antybiotyk. Nie można się schylać, uciskać nosa do poduszki (spanie na plecach) i prowadzić oszczędny tryb życia. Gips i szwy są zdejmowane po tygodniu od zabiegu i po tym okresie są stosowane jedynie stripy na skórę w celu redukcji obrzęku. Wstępny okres rekonwalescencji zajmuje około 2 tygodnie. Przebieg pooperacyjny jest praktycznie bezbólowy. Na ostateczny kształt nosa trzeba poczekać wiele miesięcy a nawet rok! Nie należy opalać nosa przez około 6 tygodni po zabiegu. W nozdrzach mogą być widoczne białe szwy które są szwami wchłanialnymi i systematycznie będą wypadać, nie należy ich samemu usuwać.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Wczesna powikłania w przypadku korekcji nosa zdarzają się bardzo rzadko. Najbardziej można obawiać się niezadowalającego kształtu nosa w późnym okresie po operacji gdyż jak wspomniano we wstępie tkanki nosa maja pewną pamięć i nawet po wielu miesiącach mimo prawidłowo wykonanego zabiegu może dochodzić do zmiany kształtu nosa. Dlatego w przypadku korekcji nosa tak często wymienia się zabieg wtórnej rynoplastyki (korekcja nosa), który to zabieg koryguje zmiany powstałe w odległym okresie rekonwalescencji!
Inne możliwe powikłania to wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, asymetria czy też nadmierne bliznowacenie lub zrosty błony śluzowej. Po zabiegu może być również problem z uzyskanie pełnej drożności dróg oddechowych lub brak poprawy drożności. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub może w rzadkich przypadkach wystąpić konieczność wykonania zabiegu w trybie pilnym. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych lekarza, zgłaszać w wyznaczonych terminach na konsultacje pozabiegowe w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań.

DODATKOWE INFORMACJE:
Z korekcją nosa często jednoczasowo jest wykonywana augmentacja bródki (wszczepienie implantu). Szczególnie ma to istotne znaczenie w przypadku pacjentów, u których występuje tzw. „ptasi profil twarzy”, czyli garbaty wydatny nos i krótka słabo uwydatniona bródka.

Czas zabiegu: około 2,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna po: 3 dniach, po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG