Korekcja powiek górnych

WSTĘP:
Jednym z najwcześniej pojawiających się objawów starzenia na twarzy jest zwiotczenie skóry powiek górnych i dolnych. W niektórych przypadkach uwarunkowanych genetycznie nadmierny fałd skóry powiek górnych jest zauważalny nawet u osób po 20 roku życia, ale zabieg w większości przypadków wykonywany jest po 40 roku życia.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Często wskazaniem do zabiegu jest tak znaczne zwiotczenie skóry powieki w takim stopniu, że przesłania ona pole widzenia utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jednak częściej wykonuje się zabieg w celu odsłonięcia brzegu rzęsowego powieki czyli ze wskazań estetycznych, a nie zdrowotnych.

CEL ZABIEGU:
Celem zabiegu jest korekcja zwiotczałych tkanek w taki sposób aby odsłonić brzeg rzęsowy powieki górnej co nadaje twarzy znacznie młodszy wygląd.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Kryteria kwalifikujące pacjenta do zabiegu to dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub prawidłowo leczone choroby przewlekłe, bezwzględny zakaz palenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Korekcje powiek górnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym polegającym na ostrzyknięciu tkanek preparatem znieczulającym co w pełni umożliwia bezbólowe i komfortowe przejście zabiegu.

OPIS ZABIEGU:
Zabieg polega na wykonaniu cięcia w fałdzie nad tarczkowym oraz nieznacznie wychodzącym poza kąt boczny oka. Blizna w takim przypadku jest praktycznie nie widoczna. Często w trakcie zabiegu usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej, która może dawać efekt opuchniętej powieki.

OKRES POOPERACYJNY:
Zabieg jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym tzn. pacjent wraca do domu w dniu zabiegu. Czas rekonwalescencji to około 10-14 dni. W tym okresie schodzą obrzęki i siniaki. Szwy są usuwane po około 6-7 dniach. Rany goją się na otwarto tzn. poza drobnym stripem (plastry do zamykania ran), który odpada samoistnie po około 3 dniach, nie wymaga on stosowania opatrunku, a jedynie przemywania preparatem odkażającym.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Każda nawet najmniejsza procedura medyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wymagających interwencji chirurgicznej lub wdrożenia dodatkowego leczenia zachowawczego. Ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach korekcji powiek jest niewielkie. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, asymetria czy też nadmierne bliznowacenie. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub może w rzadkich przypadkach wystąpić konieczność wykonania zabiegu w trybie pilnym. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych, zgłaszać w wyznaczonych terminach na konsultacje pozabiegowe w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań.

DODATKOWE INFORMACJE:
Korekcja powiek górnych nie wchodzi w zakres faceliftingu oraz liftingu czoła. Jednoczasowo często wykonuje się korekcje powiek z wyżej wymienionymi zabiegami. W przypadku osób z niską linią brwi bardzo korzystne jest jednoczasowe wykonanie liftingu brwi w celu spotęgowania efektu korekcji powiek górnych. Często pacjenci decydują się na korekcję powiek górnych i dolnych w jednym czasie wtedy zabieg na ogół jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym ale również może być wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG