Chirurgia ręki i stopy

W klinice wykonywane są również zabiegi z zakresu chirurgii rąk i stóp operuje się m.in.:

  • Skracanie palców stopy: zabieg polega na skróceniu palców stopy najczęściej II, III lub IV w taki sposób, aby zachować harmonię pomiędzy paluchem i pozostałymi czterema palcami. Mówiąc prościej najdłuższy powinien być paluch, a wszystkie pozostałe palce powinny być równomiernie krótsze aż do najkrótszego palca V.
  • Chorobę Dupuytrena: inaczej przykurcz rozcięgna dłoniowego powodujący utrwalone zgięcie palców.
  • Zespół cieśni kanału nadgarstka: choroba polegająca na przewlekłym ucisku na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka co objawia się osłabieniem siły chwytu, wypadaniem przedmiotów z ręki, brak precyzji ruchów, czy mrowieniem palców.
  • Palec trzaskający: choroba polegająca na pogrubieniu ścięgna najczęściej kciuka, wskaziciela lub palca serdecznego co objawia się przeskakiwaniem tego ścięgna przez pochewkę ścięgnistą w trakcie próby zgięcia i prostowania.
  • Rozdzielenie palcozrostu (syndaktylia) jedną z częstszych wad ręki jest palcozrost polegający na braku podziału sąsiednich palców. Zabieg polega na ich rozdzieleniu.
  • Usunięcie dodatkowego palca (polidaktylia) to wada wrodzona polegająca na obecności dodatkowego palca lub palców. Zabieg jest wykonywany w celu przywrócenia prawidłowej liczby palców czyli usuwany jest ich nadmiar.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG