Liposukcja brzucha

WSTĘP:
Liposukcja brzucha to zabieg małoinwazyjny, nie pozostawiający blizn, wykorzystywany do modelowania sylwetki. Nie jest wskazany u pacjentów z nadwagą. Może jedynie być przydatny u osób, u których miejscowe odessanie tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała korzystnie wymodeluje sylwetkę. Można wyróżnić kilka rodzajów liposukcji. Idea każdej liposukcji polega na wprowadzeniu pod skórę kaniuli (rurki z otworkami), w której jest podciśnienie. Dzięki specyficznej konsystencji tkanki tłuszczowej możliwe jest jej odessanie przez kaniule z podciśnieniem. Każda liposukcja opiera się na tej zasadzie natomiast może być wspomagana np. laserem, strumieniem wody, ultradźwiękami, infradźwiękami lub wibracją.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Osoby z nadwagą nie powinny być poddawane tego typu zabiegom. Liposukcja jest wskazana u osób szczupłych lub z niewielką nadwagą, które chcą wymodelować pewne niedoskonałości sylwetki.

CEL ZABIEGU:
Zabieg polega na zredukowaniu pewnej objętości tkanki tłuszczowej z obszaru powłok brzusznych, która często jest zlokalizowana w głębokich depozytach tuż nad mięśniami tak aby odzyskać prawidłowe proporcje ciała. Jednak należy pamiętać, że za pomocą liposukcji możemy usunąć tylko tłuszcz podskórny. Nie jest możliwe zredukowanie tłuszczu wewnątrzbrzusznego dlatego po liposukcji powłoki brzuszne mogą nie być w pełni płaskie.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem operacyjnym zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa. Doktor Rafał Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym.

OPIS ZABIEGU:
Zabieg polega na wykonaniu drobnych nacięć w podbrzuszu, nadbrzuszu i pępku średnicy około 2-3mm, przez które w pierwszej kolejności wprowadza się płyn rozrzedzający tkankę tłuszczową i obkurczający naczynia krwionośne, a następnie przez te same otwory odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej.

OKRES POOPERACYJNY:
Okres pooperacyjny jest bezbolesny pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarski. Przez kilka tygodni należy przebywać w pasie uciskowym, który może być zdejmowane jedynie na czas kąpieli. Przez 2 do 3 dni z otworów po wprowadzonych kaniulach może wypływać treść surowiczo krwista. Na ostateczny efekt liposukcji należy poczekać kilka miesięcy gdyż obrzęk po zabiegu utrzymuje się dość długo.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Jeżeli liposukcja jest wykonywana wyłącznie w celu redukcji depozytów tłuszczu zaburzających kontur sylwetki i nie jest wykorzystywana w celu redukcji wagi ciała powikłania praktycznie się nie zdarzają.

DODATKOWE INFORMACJE:
Należy pamiętać, że tłuszcz zgromadzony pod skórą znajduje się w przegrodach z tkanki łącznej które też stanowią pewną objętość i nie podlegają odessaniu! Poza tym nie ma możliwości odessania całego tłuszczu szczególnie tego, który znajduję się tuż pod skórą bo mogłoby to spowodować wystąpienie nierówności na skórze oraz jej uszkodzenie. Z tego wniosek, że nawet po zabiegu liposukcji po „uszczypnięciu” skóry obecny jest „fałdek”.

Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG