WSTĘP:
Implanty łydek są stosowane u osób, u których łydki w części wewnętrznej nie mają odpowiedniego „uwypuklenia” co sprawia wrażenie, że nogi sprawiają wrażenie „krzywych”, „odstają od siebie”. Przyczyną może być słabo rozwinięta muskulatura podudzi lub kształt kości podudzia lub obie przyczyny jednocześnie.
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Zabieg jest wykonywany u osób, którym zależy na podkreśleniu wewnętrznych części podudzi (głównie kobiet) lub podkreśleniu masywności łydek (szczególnie u mężczyzn).
CEL ZABIEGU:
Wprowadzenie implantu łydkowego zmienia kontur podudzia uwypuklając okolice wewnętrzną i podkreśla masywność podudzi.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Kryteria kwalifikujące pacjenta do zabiegu to dobry ogólny stan zdrowia i brak innych chorób lub prawidłowo leczone choroby przewlekłe, bezwzględny zakaz palenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.
ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
OPIS ZABIEGU:
Kieszeń dla implantu jest wykonywana wzdłuż przyśrodkowego profilu łydki. Nacięcie około 4 cm wykonywane jest w dole podkolanowym w naturalnej bruździe powstającej w trakcie zginania kolana tak aby blizna była możliwie jak najbardziej zakamuflowana. Implant jest wkładany a rana zszywana szwami wchłanialnymi.
OKRES POOPERACYJNY:
W okresie pooperacyjnym należy unikać nadmiernego wysiłku, ograniczać chodzenie, starać się utrzymywać uniesione kończyny dolne w celu redukcji obrzęków. Opatrunki stabilizujące powinny być utrzymane do dnia kontroli. Należy stosować się do zaleceń lekarskich aby uniknąć komplikacji.
MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
W okresie tuż po zabiegu istnieje ryzyko przesunięcia implantu i zniekształcenia konturu łydki co może wiązać się z reoperacją. Możliwe również jest wystąpienie krwiaka lub zainfekowania implantu. Należy ściśle stosować się do zaleceń w celu uniknięcia nie pożądanych komplikacji.
DODATKOWE INFORMACJE:
Kształt łydek można również zmienić przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej.
Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG