Mini plastyka brzucha: plastyka podbrzusza

WSTĘP:
Mini abdominoplastyka lub plastyka podbrzusza jest zabiegiem który dotyczy tylko części brzucha poniżej pępka. Polega na wykonaniu liposukcji, redukcji skóry bez przemieszczania pępka i z pozostawieniem blizny w podbrzuszu znacznie krótszej niż przy tradycyjnej plastyce brzucha.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Zabieg jest wykonywany u pacjentów, u których zwiotczenie skóry, czy występowanie rozstępów dotyczy jedynie podbrzusza. Zabieg nie koryguje rozciągniętej skóry ponad pępkiem, ani rozstępu mięśni, więc nie powinien być wykonywany u pacjentów z powyższym problemem.

CEL ZABIEGU:
Poprawa wyglądu jedynie okolicy podbrzusza(od pępka do spojenia łonowego) wchodzi w zakres mini abdominoplastyki.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem wymagana jest zawsze konsultacja przezabiegowa. Na wizycie Doktor Rafał Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i innych badań dodatkowych oraz pozytywna kwalifikacja anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza. Nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i co bardzo ważne bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów na miesiąc przed i miesiąc po zabiegu! Pacjenci, którzy mają nadwagę nie mogą być zakwalifikowani do zabiegu. W pierwszej kolejności należy uzyskać odpowiednią wagę ciała nieprzekraczającą BMI 25. Zabieg nie służy odchudzaniu!

ZNIECZULENIE:
Znieczulenie może być ogólne, przewodowe lub połączenie znieczulenia miejscowego z sedacją. Szczegóły ustalane są na konsultacji z lekarzem anestezjologiem.

OPIS ZABIEGU:
Zabieg u różnych pacjentów może być wykonywany w inny sposób. Najczęściej składa się z liposukcji i redukcji nadmiaru skóry w podbrzuszu. Blizna jest o około połowę krótsza niż przy tradycyjnej plastyce brzucha.

OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pacjent zostaje wypisany do domu na następny dzień po zabiegu. Przez pierwsze 10-14 dni powłoki są obrzęknięte i mogę być widoczne drobne zasinienia. Czucie w podbrzuszu może być obniżone lub całkowicie nie ecne ale po 3 miesiącach wraca do stanu z przed zabiegu. Obowiązuje zakaz palenia papierosów przez 4 tygodnie i bezwzględne przebywanie w pasie uciskowym, który można zdjąć na czas kąpieli. Obowiązuje zakaz uprawiania sportu i oszczędny tryb życia, wstrzemięźliwość seksualna w okresie około 4 tygodni. Ważny jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem w okresie rekonwalescencji i regularne wizyty kontrolne. Na wizytach kontrolnych zmieniane są opatrunki i przekazywane są zalecenia dotyczące pielęgnacji blizny.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Liczba komplikacji przy plastyce podbrzusza jest mniejsza niż przy pełnej plastyce brzucha. Objawy niepożądane są bardzo podobne jak przy pełnej plastyce powłok. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, tworzenie seromy (podskórne zbiorniki płynu), rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, asymetria, czy też nadmierne bliznowacenie. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub może w rzadkich przypadkach wystąpić konieczność wykonania zabiegu. Pacjent powinien stosować się do zaleceń po zabiegowych, zgłaszać się na wizyty kontrolne w wyznaczonych terminach w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań. Przy stosowaniu się do zaleceń lekarskich powikłania zdarzają się rzadko.

DODATKOWE INFORMACJE:
Często mini plastyka brzucha jest wykonywana u pacjentek u których blizna po cięciu cesarskim jest nieestetyczna lub w granicach blizny jest obecna endometrioza.

Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG