Podniesienie ramion

WSTĘP:
Lifting ramion jest zabiegiem, który najczęściej jest wykonywany u osób po znacznej utracie wagi ciała co często powoduje zwiotczenie skóry w tej okolicy i występowanie nieestetycznego fałdu skóry. Zabieg również jest przeprowadzany u osób z nadwagą, u których rozkład tłuszczu w okolicy ramienia niekorzystnie się układa sprawiając wrażenie wiszącego fałdu. W takich przypadkach wykonuje się liposukcję z wycięciem skóry ale również aby uniknąć blizny przeszczepia się tłuszcz w obrębie ramienia tak aby wyrównać deformację.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Najczęstsze wskazanie do zabiegu to nieestetyczny, zwiotczały fałd skóry na ramionach, powstały w wyniku spadku wagi ciała.

CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu zredukowanie skóry, jej napięcie i wygładzenie. Często też wykonuje się odessanie tłuszczu w jednej części ramienia i ten sam tłuszcz przeszczepia się w obszarze tego samego ramienia w celu odbudowy utraconej objętości i ujędrnienia ramion.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przed zabiegiem wymagana jest zawsze konsultacja na której doktor Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji, oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotne przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.

ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W wybranych przypadkach, w których fałd skóry jest ograniczony może być zastosowane znieczulenie miejscowe.

OPIS ZABIEGU:
W pierwszej kolejności wykonuje się liposukcję w obszarze fałdu skóry. Liposukcja ma za zadanie usunąć tłuszcz z sąsiedztwa istotnych struktur takich jak naczynia krwionośne limfatyczne i nerwy tak aby przy resekcji płata skórnego zaoszczędzić jak największą ilość naczyń chłonnych i uwidocznić istotne struktury. W przypadku bardzo szczupłych pacjentów można wykonać jedynie resekcję płata skórnego. Cięcie wykonuje się na wewnętrznej powierzchni ramienia, często jest przedłużane na przedramię lub klatkę piersiową jeżeli jest konieczność zredukowania skóry w tych okolicach. Rana jest szyta jedynie szwami wchłanialnymi podskórnymi wiec nie ma potrzeby ich usuwania. Jeżeli wykonujemy liposukcję i przeniesienie tłuszczu w obrębie tego samego ramienia nie pozostają blizny natomiast lifting ramion z przeszczepieniem tłuszczu może być wykonany tylko w wybranych przypadkach.

OKRES POOPERACYJNY:
Przebieg pooperacyjny jest bez bolesny. Jednak w ciągu najbliższych kilku dni po zabiegu należy stosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza tak aby uśmierzyć ewentualne dolegliwości. Czas gojenia to około 10 do 14 dni. W tym okresie przebywa się pod stałą kontrolą lekarską.

MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Zabieg jest bezpieczny i rzadko daje powikłania. Należy liczyć się z powstaniem blizny na wewnętrznej powierzchni ramienia. Blizna w niektórych przypadkach może ulec rozciągnięciu lub przerostowi. Do innych powikłań należy np. rozejście się rany, infekcja lub krwiak. Bardzo rzadko może wystąpić limfotok w przypadku uszkodzenia naczyń chłonnych.

DODATKOWE INFORMACJE:
Plastykę ramion często wykonuje się z jednoczesną korekcję piersi które mogą być znacznie opadnięte po utracie wagi ciała.

Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG