WSTĘP:
Implanty twarzy mogą być stosowane w wielu okolicach. Najczęściej wykonuje się zabieg poprawiający profil bródki (czytaj więcej: Redukcja bródki). Miejsca, w których można zastosować implanty silikonowe to okolice policzków, kąt żuchwy, fałd nosowo wargowy, implanty ust (opisane przy zabiegach korygujących usta), implanty nosa i inne.
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Zabieg wykonywany jest u osób, u których jest potrzeba korekcji wyglądu twarzy ze wskazań estetycznych (np. korekcja policzków lub kąta żuchwy), lub ze wskazań medycznych (asymetria twarzy po ubytkach onkologicznych, pourazowych czy w przebiegu innych chorób np. choroba Romberga).
CEL ZABIEGU:
Celem zabiegu jest dodanie objętości w miejscu jej niedoboru, a co za tym idzie zmiana wyglądu twarzy.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa. Dr Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotny przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza prowadzącego.
ZNIECZULENIE:
W zależności od rodzaju zabiegu wykonane może zostać znieczulenie miejscowe lub ogólne.
OPIS ZABIEGU:
Poprzez wykonanie nacięć w miejscach, w których można łatwo ukryć bliznę wykonuje się kieszeń dla implantu i wprowadza w celu dodania objętości w zaplanowanych miejscach. Implanty są fiksowane do podłoża bezpośrednio do kości twarzy.
OKRES POOPERACYJNY:
Czas rekonwalescencji w zależności od wykonanego zabiegu trwa od 10 do 14 dni. Należy unikać urazów i ucisku w miejscach wszczepionych implantów tak aby zapobiec ich przesunięciu.
MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Przy każdym zabiegu możliwe są powikłania, które jednak zdarzają się rzadko. Najczęściej jest to: krwiak, stan zapalny, przemieszczenie implantu.
DODATKOWE INFORMACJE:
Korekcję twarzy można również wykonać stosując przeszczep własnych tkanek np. kości, chrząstki lub tłuszczu. W celu uzyskania szczegółowych informacji o możliwości leczenia konieczna jest konsultacja.
Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG