WSTĘP:
Podniesienie brwi to zabieg, który dotyczy korekcji 1/3 górnej części twarzy. Równocześnie z podniesieniem brwi uzyskuje się wzrost napięcia skóry czoła, czyli jednoczesne skorygowanie zmarszczek poziomych czoła.
Można wyróżnić kilka typów zabiegów korygujących okolicę czoła. Najbardziej radykalnym zabiegiem jest tradycyjny lifting brwi polegający na nacięciu skóry czoła i skroni na całej szerokości. Cięcie powinno być poprowadzone w taki sposób aby blizna została ukryta, czyli w linii przed włosnej albo w obszarze skóry owłosionej czoła i skroni. Kolejny rodzaj liftingu to tzw. lifting skroniowy, który polega na nacięciu skóry tylko w okolicach skroniowych, lewej i prawej natomiast cięcie nie jest przedłużane w części środkowej czoła. Kolejnym zabiegiem jest lifting polegający na redukcji skóry tuż nad granicą brwi i poprzez wycięcie jej nadmiaru uzyskać uniesienie linii brwi. Ten typ zabiegu nie koryguje zmarszczek czoła ale w znacznym stopniu unosi brew i często jest wskazany u osób z wysoką granicą owłosienia lub łysych gdyż w tych przypadkach najkorzystniej jest ukryć bliznę na górnej granicy czoła i owłosienia brwi.
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Rodzaj liftingu powinien być dobrany indywidualnie dla pacjenta. Wskazania do zabiegu to najczęściej obniżenie linii brwi i zmarszczki poziome czoła. Należy również wziąć pod uwagę poziom na jakim znajduje się granica owłosienia i w przypadku tworzących się zakoli korzystne jest wykonanie nacięcia w linii przed włosnej co daje pożądany efekt redukujący skórę zbyt wysokiego czoła. Lifting z uformowaniem blizny na ich górnej granicy jest wskazany u osób starszych i łysiejących.
Zabieg najczęściej wykonuje się u osób w wieku około 45 – 55 lat.
CEL ZABIEGU:
Zabieg podniesienia czoła i brwi nie jest w stanie zupełnie zredukować zmarszczek skóry.
Zabieg ma na celu między innymi podniesienie linii brwi oraz ogólną redukcją zmarszczek czoła. Lifting brwi częściowo koryguje zmarszczki powiek górnych oraz fałd skórny powieki. Jednak w celu uzyskania pełnej korekcji powiek górnych należy wykonać oddzielny zabieg lub jednocześnie oba wymienione zabiegi.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Kryteria kwalifikujące pacjenta do zabiegu to dobry ogólny stan zdrowia i brak innych chorób lub prawidłowo leczone choroby przewlekłe, bezwzględny zakaz palenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.
ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Możliwa jest sedacja wraz ze znieczuleniem nasiękowym w wybranych przypadkach. Pełny lifting czoła i brwi wraz z korekcją powiek górnych wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
OPIS ZABIEGU:
Klasyczny lifting czoła wykonuje się poprzez nacięcie na całej szerokości czoła aż po skronie, tkanki są oddzielane od kości czołowej i przesuwane względem niej do góry i bocznie. Nadmiar skóry jest usuwany. Blizna jest schowana we włosach lub na granicy owłosienia.
W liftingu endoskopowym poprzez drobne nacięcia w skórze owłosionej głowy wykonuje się podskórny tunel i następnie unosi tkanki na specjalnych, wchłanialnych haczykach które umożliwiają podniesienie linii brwi.
OKRES POOPERACYJNY:
Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice do następnego dnia. W kolejnym dniu przeprowadzana jest kontrola i zmiana opatrunku. Jeżeli gojenie przebiega prawidłowo pacjent po kontroli jest wypisywany do domu. Przebieg pooperacyjny raczej jest bez bólowy i praktycznie nie wymaga stosowania silnych leków przeciwbólowych. Po zabiegu przez pierwsze 7-10 dni utrzymuje się obrzęk i mogą być widoczne „siniaki” szczególnie na powiekach górnych i dolnych. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów do wygojenia ran (około 2 tygodnie) i zakaz opalania twarzy przez 6 tygodni. Należ nosić opaskę uciskową na czas gojenia przez około 2 tygodnie. Szwy są usuwane po około 7 dniach od zabiegu. Obowiązuje zakaz uprawiania sportu w okresie około 4 tygodni. Istotny jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem w okresie rekonwalescencji i regularne wizyty kontrolne. Przed opuszczeniem kliniki pacjent zostaje poinstruowany o dalszym postępowaniu.
MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Każda nawet najmniejsza procedura medyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wymagających interwencji chirurgicznej lub wdrożenia dodatkowego leczenia zachowawczego. Ryzyko wystąpienia powikłań w zabiegach podniesienia tkanek czoła jest niewielkie. Do możliwych powikłań należy wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, infekcja, martwica brzegów rany, porażenie czucia w okolicy czoła, asymetria czy też nadmierne bliznowacenie. W przypadku liftingu klasycznego dochodzi do utraty czucia powyżej linii cięcia które po kilku miesiącach wraca ale nigdy nie jest odzyskane w pełni jak przed zabiegiem. Ryzyko wystąpienia powikłań jest związane ze stopniem skomplikowania zabiegu czyli rodzajem liftingu. Leczenie może być prowadzone w sposób zachowawczy lub może w rzadkich przypadkach wystąpić konieczność wykonania zabiegu w trybie pilnym. Pacjent powinien stosować się do zaleceń po zabiegowych lekarza, zgłaszać w wyznaczonych terminach na wizyty kontrolne w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań.
DODATKOWE INFORMACJE:
Bardzo korzystne efekty daje jednoczasowe wykonanie korekcji powiek górnych z podniesieniem brwi. Po wykonaniu obu procedur oko sprawia wrażenie dużo większego, a twarz wygląda znacznie młodziej.
Czas zabiegu: około 1,5 godziny
Pobyt w klinice: 1 doba
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG