WSTĘP:
Lipofiling twarzy to zwiększenie objętości tkanki podskórnej (tłuszczowej) poprzez wykonanie przeszczepu własnego tłuszczu. Tkankę tłuszczową pobiera się na zasadzie liposukcji z okolicy ciała, w której jest go w nadmiarze i po odpowiednim przygotowaniu przeszczepia w wybrane miejsca na twarzy w celu poprawy jej wyglądu, korekcji fałdów, zmarszczek czy np. uwydatnienia policzków.
WSKAZANIA DO ZABIEGU:
Zabieg jest wykonywany w różnych grupach wiekowych pacjentów. U młodszych pacjentów często wykonuje się zabieg w celu np. uwydatnienia policzków lub linii żuchwy. Z kolei u osób starszych przeszczep tłuszczu jest częściej wykonywany w celu odbudowy utraconej objętości tłuszczu i podniesienia tkanek. Inne wskazania do zabiegu to asymetria twarzy, korekcje po przebytych urazach, zabiegach lub np. w chorobach związanych z zanikiem tkanek twarzy np. choroba Romberga.
CEL ZABIEGU:
Zabieg ma na celu odbudowę utraconej części tłuszczu, wymodelowanie i wykonturowanie twarzy, redukcję fałdów, zmarszczek, częściowe podniesienie skóry, jak również uwydatnienie innych okolic twarzy.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Zawsze wymagana jest konsultacja przedzabiegowa, w trakcie której Doktor Pabiańczyk omawia wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji oraz wyjaśnia wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Istotny przed zakwalifikowaniem do zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza.
ZNIECZULENIE:
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
OPIS ZABIEGU:
W pierwszej kolejności pobierana jest tkanka tłuszczowa za pomocą cienkiej kaniuli z miejsca, w którym jest jej w nadmiarze (np. podbródek, brzuch, z nad talerza biodrowego czy z ud). Następnie tłuszcz jest odpowiednie przygotowywany do przeszczepu. W tym celu wykorzystuje się różne metody preparowania tłuszczu (filtrowanie, wirowanie, sedymentacja). Następnie tłuszcz jest przeszczepiany w miejsce docelowe za pomocą podobnej kaniuli. W niektórych przypadkach tłuszcz można przeszczepić łącząc z osoczem bogatopłytkowym poprawiając tym samym efekt docelowy.
OKRES POOPERACYJNY:
Okres pooperacyjny jest praktycznie zupełnie bezbolesny. Miejsca w których tłuszcz został przeszczepiony są obrzęknięte i bardziej uwydatnione niż efekt docelowy. Wiąże się to z tzw. hiperkorekcją czyli przeszczepieniem większej objętości tłuszczu niż chcielibyśmy docelowo uzyskać. Jest to konieczne w związku z tym, że tłuszcz po przeszczepie zawsze ulega częściowej resorpcji a na stałe wgaja się tylko pewna jego objętość. Dla tego należy przeszczepić więcej tkanki niż ma jej zostać finalnie. Objętość tłuszczu jaka pozostanie na stałe zależy od wielu czynników, ale istotne są tutaj predyspozycje genetyczne. W przypadku wchłonięcia większej objętości tłuszczu niż chcielibyśmy aby pozostało zabieg można powtórzyć.
MOŻLIWE KOMPLIKACJE PO ZABIEGU:
Przy przeszczepach tłuszczu powikłania zdarzają się bardzo rzadko, najczęściej są to krwiaki, lub drobny stan zapalny. Powikłaniem późnym może być utrata nadmiernej objętości tłuszczu, zupełny brak jego wgojenia lub może powstać cysta w obszarze przeszczepionego tłuszczu, która w trudnych przypadkach może zostać usunięta jedynie chirurgicznie.
DODATKOWE INFORMACJE:
Przy przeszczepach tłuszczu nigdy nie ma gwarancji jaka część przeszczepionej tkanki pozostanie! W rzadkich przypadkach tłuszcz może wcale się nie przyjąć. Jednak zabiegi lipofilingu mają tę zaletę, że mogą być powtarzane.
Czas zabiegu: około 1 godziny
Pobyt w klinice: zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, pacjent wychodzi do domu po zabiegu
Wizyta kontrolna: po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego: morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG